Profesionálne poradenstvo a verifikácia tipov

PrihlásenieRegistráciaDEMO PRE TIPÉRA

Blog - TennisLovers

VIP French open PREVIEW

21.05.2022 08:52

ROLAND - GARROS

 

French Open - alebo aj Medzinárodné majstrovstvá Francúzska v tenise alebo najčastejšie Roland Garros je bez pochýb jeden z najobľúbenejších a najsledovanejších turnajov na svete. Svoju históriu píše už od roku 1891! Turnaj nesie pomenovanie po pilotovi Rolandovi Garrosovi, ktorý v roku 1913 ako prvý preletel cez Stredozemné more.

 

Tenisový komplex sa rozprestiera na ploche viac ako 8 hektárov, s troma hlavnými kurtmi - Philippe-Chatrier má po rekonštrukcii už 15,000 miest a zaťahovaciu strechu, kurt Suzanne Lenglen s kapacitou 10 068 miest, nový kurt Simonne Mathieu s kapacitou 5,000.

 

Prechod pre fanúšikov medzi jednotlivými dvorcami nie je vôbec jednoduchý. Jedná sa o naozaj stiesnený priestor, rozloha dejiska turnaja oproti iným Grand Slamom je neporovnateľne menšia. Dlho sa viedli debaty o tom, že sa turnaj presťahuje z centra niekde na periférium mesta - totižto v aktuálnom mieste nie je priestor na rozšírenie areálu. Až do roku 2020 kvôli rezidentom sa tu nehrali ani nočné sessions. Tie sa tu po prvý krát objavili na jeseň a to aj kvôli krátkym jesenným dňom. 

 

Počasie a podmienky: 

 

Ako každý antukový turnaj, tak i ten na French open ovplyvňuje predovšetkým počasie. Na úvod turnaja nás čaká prevažne upršané počasie s teplotami len okolo 20 stupňov. S počasím sa tak podmienky rozhodne výrazne zmenia oproti podmienkam, ktoré vládli na turnajoch počas uplynulého týždňa ako i v kvalifikácii tu v Paríži. 

 

Miestnym organizátorom sa počas minulého roka darilo rýchlo zakrývať kurty, ktoré tak uchovali ako tak suché a na tých vonkajších kurtoch to naďalej lietalo. Avšak aj keby sa im to darilo tak podmienky vo vlhkom prostredí po daždi a pri 20 stupňoch nebudú také rýchle ako pri slnečnom počasí a teplotách okolo 30. Každopádne počasie pred každým hracím dňom bude nutné sledovať, pretože i taká “drobnosť” kompletne mení matchupy a dynamiku hry.

 

C. Garin (2021): ,,Here at Roland Garros it depends a lot on the weather, with sun it is very fast and when it is cloudy it is super slow."

 

Ďalšou zmenou na jeseň 2020 bola zmena lôpt - prešlo sa zo živých Babolatiek, ktoré výborne držali spin a odskok na o niečo ťažšie Wilsonky. V tom čase to nebolo dobré riešenie pred chladným a upršaným turnajom na jeseň - v tom chladnom počasí a prípadne po daždi boli ešte pomalšie s nižším odskokom. Nadal vtedy nové lopty testoval doma na Mallorce, kde dokonca i v teplom počasí boli podľa neho pomalé, podobného názoru bol i Dominic Thiem. 

 

D. Thiem: "I practised two days at home with the ball. Now, of course, here. I'm a little bit sad because the Babolat at Roland Garros, it was my favourite ball, it was perfect. Obviously it was the ball from my racket company. (It) was fast, was taking spin incredibly well. But the Wilson ball is good, as well. It's just a little bit slower. It gets a little bit bigger after a while."

 

Sven Groeneveld: "The balls are very good! They have a lot of felt on the ball and remain consistent. The wear and tear is not too bad but if the ball or court is wet it does impact the flight, I expect that the colder temperature and humidity will also impact the bounce. It’s not as lively as before,"

 

Zverev mal iný názor: "The balls now are way better than before. The Babolat balls were the worst of all time." 

 

Okrem počasia podmienky ovplyvňujú na French open aj kurty. Čo kurt to iné podmienky:

 

Philippe Chatrier - centrálny kurt - tento kurt má jeden z najväčších priestorov medzi samotným kurtom a tribúnami pre divákov. Z tohto ťažia predovšetkým TOP tenisti, ktorí tu majú natrénové príp. odohraté omnoho viac ako nejaký tenista z druhej polovice TOP 100vky prípadne kvalifikant, ktorý hral zápasy na malých vonkajších kurtoch. Ten prechod na centrál je jednoducho cítiť. Kurt prirovnávajú k biliardovému stolu. 

 

Suzanne Lenglen - druhý najväčší kurt - je najpomalším zo všetkých, loptička tu má o niečo väčší odskok a perfektne drží spin. TOP tenisti častokrát posielajú požiadavky na ktorom kurte chcú hrať a preto nie je prekvapkom, že sa tu z času na čas objaví i Nadal, pričom by ste ho asi vždy čakali na centrálnom dvorci.  

 

Simonne Mathieu - podľa vyjadrení Karolíny Plíškovej bol nový kurt rýchlejším než hlavné dva kurty. Toto je krásny kurt, a predovšetkým francúzi tu mali skvelú až partizánsku atmosféru a vedel produkovať nejedno prekvapenie. Hneď v prvom ročníku tohto kurtu napr. Mahut porazil v prvom dni Cecchinata v kurzoch 8, čo bol najvyšší kurz aký v roku 2019 na French open padol. 

 

Vonkajšie kurty - ostatné kurty ako sme spomínali sú oproti hlavným o poznanie menšie, tuna toho miesta medzi lajnami a tribúnami je menej čo nie je po vôli pre “grinderov”, ktorí by si radi zahrali cez dlhšiu výmenu a loptičky musia chytať až niekde zo samých rohov kurtu. Nejaký tenista s big servisom či útočnou hrou bude mať v matchupe proti grinderovi o niečo väčšie šance práve na týchto kurtoch oproti hlavným. 

 

 


ATP FRENCH OPEN 


FINÁLE 2021: N. DJOKOVIC - S. Tsitsipas 6-7 2-6 6-3 6-2 6-4

PREKVAPENIE 2021: až 7 kurzových prekvapení v prvých dvoch kolách v kurzoch nad 5,00


TOP 4 2021: N. Djokovic, D. Medvedev, A. Zverev, S.Tsitsipas 

DIVOKÉ KARTY: G. Barrere, M. Guinard, J. Tsonga, G. Simon, L. Pouille, C. Moutet, M. Mmoh, Ch. O'Connell 

ODHLÁSENIA:   Berrettini, Federer, Nishikori, Koepfer, Kyrgios, Murray, Chardy, Bautista Agut, Monfils, Struff


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 19,25% 


Mužský turnaj sa bude asi navždy spájať s jediným tenistom - žijúcou legendou Rafaelom Nadalom. Ten sa nezmazateľne zapísal do histórie turnaja rekordnými trinástimi titulmi, čo sa asi už nikdy nikomu nepodarí. Každým rokom pribúdajú otázniky, či dokáže Rafa pridať ďalší rekordný titul, no ten pochybovačov naďalej vyvádza z omylu. Na pochybovanie tu však je priestor aj tento rok. Nielenže je Rafa o ďalší rok starší, ALE - Rafu po IW trápilo zranenie, ktoré má zdá sa naďalej dôsledky i dodnes, pri prehre so Shapom v Ríme v závere rozhodne nebol 100% fit. Len raz v kariére sem prišiel bez vyhratého antukového turnaja a dokázal French open vyhrať. Bolo to v roku 2020, kedy sa na jeseň hrala kratučká antuková sezóna. Vtedy hral Rafa pred FO len turnaj v Ríme, kde vypadol v QF na Schwartzmanovi. Jeho aktuálna bilancia tu je 105-3, pričom ho tu porazili len Robin Soderling a Novak Djokovic (2x). Mimo týchto prehier len Nole a John Isner dokázali zobrať Rafovi 2 sety v zápase. 

 

Čo domáci tenisti? Znie to možno trošku prekvapujúco, ale francúzi, vzhľadom na to, koľko talentovaných tenistov vyprodukovali, stále čakajú na domáceho víťaza od roku 1983, keď Yannick Noah porazil vo finále Matsa Wilandera. Domáci organizátori sa im často krát snažia pomôcť všemožnými spôsobmi a k ním sa pridávajú aj ich fanatickí diváci no aj tak nepomáha nič. Tých príkladov by sme rok čo rok našli mnoho. Generácia okolo Tsongu a Gasqueta končí, iní tu síce v posledných rokoch dokázali spraviť prekvapenia ale len v úvodných kolách. Francúzi majú aktuálne v TOP 50 len Gaela Monfilsa (ktorý sa napokon z turnaja odhlásil)  a Uga Humberta, ktorý ešte tuna neprešiel prvým kolom. Aktuálne tak domáci titul je nedohľadne. 

 

Okienko štatistík a faktov:

 

Trend u mužov je jasný - naposledy sme sa dočkali šoku v roku 2004, keď z pozície 44. hráča sveta turnaj ovládol Gaston Gaudio, no a to bolo práve pred začiatkom Nadalovej éry a jeho prvým titulom z roku 2005. 

 

Tie-brejky - za posledných 5 rokov 41% zápasov obsahoval minimálne jeden tie brejk s najväčším množstvom v prvých kolách. Naopak underdog bettori si tu na svoje neprídu, keďže len niečo cez 19% underdogov sa teší z víťazstva a tento trend je dosť dosť konštantný s najnižším percentom v roku 2012 a 2018 (15%) a s najvyšším (25%) z jesene 2020, kedy to bol predsa len trošku iný turnaj ako v tento obvyklý čas. Za posledné dva ročníky bol priemer prekvapení predsa len o niečo vyšší na úrovni 23%. 

 

Problémy v úvode turnaja mávajú pravidelne tenisti, ktorí hrali dlhší turnaj v minulom týždni. Bolo prakticky jedno, či sa turnaje odohrávali ako tento rok v Ženeve a Lyone, či v korona období v Parme / Belehrade a Hamburgu, či dávnejšie predtým v Dusseldorfe a Nice. 

 

Za štatisticky najrozumnejšie sa tu javia hrať prvé sety proti finalistom z minulého týždňa a výnimkou nie sú ani šokujúce vypadnutia hneď v prvom kole:

 

2021 - Korda vyhral Parmu bez straty setu, v Paríži prehral 0-3 s Martinezom v kurzoch @3,3+; Cecchinato finalistom v Parme stratil prvý set s Uchiyamom v kurzoch cez 7; Tsitsipas vyhral easy Lyon, týždeň pauza a Chardy mal na neho setbally v TB prvého setu; Ruud zas easy vyhral Ženevu takisto týždeň pauza a strata prvého setu s Pairem v kurzoch cez 6; 

 

2020 - po finále boli Tsitsipas s Rublevom a obaja sa ocitli na French open 0-2 na sety ako veľkí favoriti proti Querreymu (@12 proti Rublevovi)  a Munarovi (@7 proti Tsitsimu); Humbert po QF v Hamburgu dokonca vyletel v @6+ s Polmansom. 

 

Tsitsipas: ,,The transition from Hamburg to here was difficult for me. The balls are different. The surface is different. A lot of rain. It took me time to adjust, I realized during the match that when I started to come back in the third set, I knew that was it. the moment where I saw that I adjusted to the conditions. Things seemed to go my way, and I felt more and more comfortable on the court as the game progressed more. So everything is in the brain, everything in the mental, I think, the way you take things and try to do something with them. I'm happy that I won that match, sure. I'm very, very happy that I found solutions that helped me play better."

 

2019 - Paire stratil set proti Copilovi (@6+); Zverev po Ženeve šiel do 5 setov s Millmanom, Jarry fyzicky odpadol proti Delpovi 

 

2018 - najmenej extrémny - Gojowczyk po finále v Ženeve skrečoval Norriemu v prvom kole @2,6; Thiem a Fucsovics 3-0, Simon stratil len set s Basilom…

 

2017: Tsonga po Lyone skončil v prvom kole v kurzoch @15! s Olivom, Berdych v druhom kole s Khachanovom @4, M. Zverev po Ženeve s Napolitanom @3,5 v 1R

 

2016 - najextrémnejší - Thiem lostol 1. set po Nice s Cervantesom @8; Zverev lostol 1. set s Herbertom @3,5; Wawrinka lostol 1. set s Rosolom @10; Čilič prehral 1. set i zápas s Trungelitim @10

 

2015: Mayer po Nice stratil 1. set s Veselým @2,4

 

2014: Gulbis po Nice v semifinálovej jazde stratil 1. set s Kubotom @10, Delbonis easy vyletel s Lajovicom @5+; Kohli prehral 1. set s Ribom @7+, Karlovic prekvapujúco porazil Dimitrova

 

2013: Montanes aj Monfils (ten ale prekvapujúco porazil Berdycha) hrali po Nice 5 seťáky, Monaco po Dusseldorfe out s Gimenom Traverom @5; Nieminen 5 setov 

 

Ak sme pri prekvapeniach, tak plynule prejdeme k ďalšiemu trendu: Od roku 2004 boli po druhom kole nasledujúce počty zápasov, kde padli kurzy nad 5: 2004 - 5 zápasov, 2005 -2, 2006 - 4, 2007 - 3, 2008 - 5, 2009 -2, 2010 - 5, 2011 - 6, 2012 - 3, 2013 - 2, 2014- 7, 2015 - 3, 2016 - 2, 2017 - 3, 2018 - 1, 2019 - 2; 2020 - 3; 2021 - 7 

 

Posledným kvalifikantom, ktorý sa dostal do štvrťfinále French open je Marcelo Filipi z roku 1999. 4. kolo Altmaiera v roku 2020 bolo prvé pre kvalifikanta od roku 2012 (Goffin). 


Najviac kurzových prekvapení sa priemerne deje v treťom kole (22,73%) naopak najmenej v finálovom kole (9% - len jedno, keď v 2015 porazil Wawrinka Djokovica) za posledných 11 ročníkov. 


Tohtoročné RG bude veľmi zaujímavé. Nepamätáme si, kedy naposledy bolo rozdelenie do jednotlivých štvrtín, resp. polovíc tak nerovnomerne ako je to v tomto roku:

 

1.časť Novaka Djokovica:

 

No a spoločnosť mu tu robia hráči ako Schwartzman, Dimitrov, Auger Aliassime, Munar, Fognini, Opelka no a najma Rafa Nadal. Každý sa teší na potenciálny zápas Djokovic vs Nadal. Ale zrejme nikto nečakal, že by sme sa ho mohli dočkať už vo štvrťfinále. Čo teda očakávať v tejto nabitej štvrtine ? V prvom rade je tu obrovský otáznik, čo s Rafom. Je fit ? Pravdepodobne prvé a druhé kolo budú v pohode. Ale v pripadnom treťom kole príde prvý test a tu sa ukáže, či Rafa je fit alebo nie. Akákoľvek predikcia u Rafu momentálne nemá význam. Náš osobný názor je, že to proste Rafa už nedá. A budeme odvážni, že si budeme tvrdiť, že k súboju Nadal vs Djokovic nakoniec nedôjde. Každopádne, veľmi radi by sme sa mýlili. Novak ostáva jasným favoritom. Najmä po perfektne zvládnutom Ríme, kde ukázal, že stále s nim musíme rátať a obdobie návratu do formy má zrejme za sebou. Každý ďalší hráč už môže len prekvapiť. Opelku by sme zrejme vynechali. Najmä v pomalých podmienkach aké by mali panovať počas prvých dní bude jeho servis otupený a tým pádom bude polovičný a kandidátom na early exit. Ak by sme si mali zvoliť či viac verime Diegovi Schwartzmanovi, alebo Augerovi Alliasimemu, tak podla nas Kanadan moze viac zamiesat kartami. Rozhodne bude ale potrebovat zlepsit svoju hru oproti predchádzajúcim antukovým turnajom. Spomínať dalsich hráčov veľký význam nemá, pretože tu je priepasť medzi top hráčmi a zvyškom pomerne veľká. Náš tip je, že nakoniec postúpi Djokovic a potvrdi zlepšenú formu, ktorú ukázal v Ríme. Po titule a po tom, čo tu minulý rok zdolal Rafu bude vstupovať do turnaja na koni. Rafa vypadne v treťom, max vo štvrtom kole. Bude to práve kvôli zraneniu. Prípadný dlhý a náročný zápas zrejme bude nad jeho fyzické možnosti.

 

2.časť Alexa Zvereva:

 

A tam jeden španielsky darček v podobe Alcaraza a okrem neho ešte druhý španielsky darček v podobe Davidovicha Fokinu. Zvyšok je viac menej do počtu. Ani Norrie, ani Khachanov, ani Korda a a rozhodne ani nikto iný tu nemá nárok. Obe horné časti majú silné mená a pomerne vlažný zvyšok. Lenže aby sme mali možne štvrťfinále Djokovic/Nadal a pripadne semifinále Djokovic/Alcaraz je silna kava. Pri vsetkej ucte k Davidovichovi, ale aj keď je to finalista z Monte Carla a rozhodne na antukových dvorcoch ma potenciál vytrápiť nie jedného favorita, tak dvojici Zverev/Alcaraz nebude konkurovať. No a dokáže Alex zastaviť rozbehnutého Carlita ? Pravdepodobne nie. Ale rozhodne mu zatopí. Nebude to tak jednoznačné ako v Madride. Akýkoľvek iný postupujúci z tejto štvrtiny sa rovno takmer zázraku. Prípadne možné prekvapenia by sme očakávali možno od Baeza, ten si to so Zverevom rozdá zrejme už v druhom kole a ak si spomeniete na ich zápas v Ríme, tak tam Baez bol prvý set výrazne lepšim tenistom. Tam sme mali rozhodne zaknihovať jeden z mnohých wonov…ktorý nedošiel. Na to, že máj je v dobrom profite, tak máme za to, že máme stále veľa veľa smoly…V Paríźi však v tomto matchupe vidíme oroblém v tom, že idú na seba pomerne skoro, kedy je predpoveď počasia zlá a práve to ovplyvní zápas. Pretože v upršanom počasí to Zverev už neraz dokázal zvládnut skrz svoju silu. Baezove topspiny budú dosť limitované. Ale bude to veľká skúška pre nemeckeho favorita. Inak sa jedná o dosť otvorenú štvrtinu, kde bude mať viacero hráčov solidne vyhliadky na tretie/štvrté kolo.

 

3.časť Stefanosa Tsitsipasa:

 

A spolu s nim Casper Ruud. Ďalej streaky hráči ako Hurkacz, Shapovalov či De Minaur môžu skôr prekvapiť. Je tu aj Rune, ale tomu absolútne neveríme vo formáte best of 5, keďže ho vedia chytiť kŕče uź v treťom sete. Je tu aj Musetti, ktorý v top zápase prvého kola preveri Tsitsipasa. Lorenzovi však až v tomto týždni lekári povolili hrať FO a bude teda otázne, či bude dostatočne fit na dobrý match. Je tu aj Cerundolo, ktorý síce od Miami takmer neexistuje, ale myslime, že tu sa opäť presadí. Je tu in-form Lehečka s Goffinom. Ale stále si myslime, že Tsitsipas s Ruudom si nenechajú ujsť šancu na neskutočne skvelý žreb ktorý dostali. A teraz čo rozhodne ? Podľa nás fakt, že Ruud opäť príde s turnajom v nohách, čo proste nikdy nie je dobre a dlhšie zdržanie v Ženeve mu nemusí pomôcť. Každopádne Tsitsipas už neraz ukázal, že on sa už naučil zvládať veľké turnaje a nevypadne len tak s náhodným hráčom. Poraziť Stefanosa na antuke to chce skvelú formu a tu môže mať jedine Ruud. Na prekvapenie to ani v tejto časti vôbec nevidíme.

 

4.časť Daniila Medvedeva:

 

No a tu to bude rozhodne zaujímavé. Postúpi Daniil ? No tak to by sme si vsadili, že nie. Nie je fit, neznáša antuku. Nuž nevidíme jediný dôvod, prečo by mal íst ako víťaz tejto štvrtiny. Navyše je tu Rublev, Paul, Basilashvili, Carreno Busta, Sinner, Cilic, Kecmanovic atď. Najväčší favoriti sú jednoznačne Sinner s Rublevom. Carreno Busta nie je momentálne vo forme a nemyslíme si, že ju nájde tu. Basil je hráč, ktorého predikovať proste nie je pred štartom turnaja možné. Rublev aj Sinner sú favoriti, ale veľmi ľahko sa môže stať, že môžu vybuchnúť v úvode. Taká Rublevova sezóna je ako cez kopirák tej minuloročnej. No a v tej vypadol v prvom kole so Struffom ako obrovský kurzový favorit. A tak nám tu ostal Miomir Kecmanovic. A na toho teda veľký pozor. Miomir má problém s hlavou. Teda nemyslime tým, že by bol blázon ako Fognini či Paire, ale on nedokáže dlhodobo pretaviť svoj ohromný potenciál na veľký výsledok. A to má zlatú ruku, ohromný talent. Táto sezóna konečne vyzerá, že Miomir pod vedením legendárneho Nalbandiana nachádza cestu k pretaveniu svojho talentu. Začiatok sezóny mal este rozpačitý, ale štvrťfinále v IW aj v Miami, kde odohral neskutočný match s Alcarazom ukázali, že ide hore. Antuka nie je zlá, ale chýba tomu opäť výsledok. V Belehrade viedol nad Djokovicom aby nakoniec prehral. V Mníchove mal na lopate Van de Zandschulpa ale prehral 62 67 46. V Madride ho zastavil Nadal, ale v druhom sete uz to bolo dobre. No a v Ríme prehral tesne so Schwartzmanom 67 v treťom. Tak ako ? Pride vytúžený výsledok na Parížskej antuke ? Pozor na tohto tenistu. 

 

 

WTA FRENCH OPEN 


FINÁLE 2021: B. KREJČÍKOVÁ - A. Pavlyuchenkova 6-1 2-6 6-4 

PREKVAPENIE 2021: Semifinálová štvorica a prvý GS titul Krejčíkovej 


TOP 4 2021: I. Swiatek, B. Krejčíková, P. Badosa, M. Sakkari 

DIVOKÉ KARTY: T. Andrianjafitrimo, F. Ferro, E. Jacquemot, L. Jeanjean, Ch. Paquet, H. Tan, K. Volynets, D. Saville 

ODHLÁSENIA: E. Svitolina, S. Kenin, A. Pavlyuchenkova


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 25,92%


Aj pri ženách platilo, čo u mužov - tenistky z minulého týždňa leteli prakticky ihneď, v minulosti predovšetkým z Norimbergu, ktorý býval dosť rýchlym. Ten bol nahradený tento rok v kalendári turnajom v Rabate.


Avšak hranie týchto warm up turnajov pred FO nebol vždy až tak zlý nápad - Bertens vyhrala Norimberg z kvalifikácie na FO došla až do semifinále;  Bouchard vyhrala Norimberg a takisto došla na FO až do semifinále no a minulý rok Krejčíková vyhrala nevídané Strasbourg - French open double. Avšak…


2021: Keď Krejčíková vyhrala Strasbourg tak v Paríźi prehrala prvý set s Kr. Plíškovou v kurzoch 6; Gauff vyhrala Parmu v prvom sete však odvraciala setbally Krunic (7-6(11)); Q. Wang finále v Parme a prvý set lostla 2-6 s Hsieh v kurzoch okolo 3


2020: Rybakina OUT v druhom kole s Ferro @3; Svitolina po titule išla v prvom sete do TB s Grachevou 


2019: po Norimbergu v 1R vypdli Putintseva (@2,3+ s Peterson)  aj Zidansek (s Mertens), zo Strasbourgu Yastremska (@2,2 so Suarez Navarro) a Garcia v druhom (s Blinkovou @4,4+)


2018: Larsson s Mattek Sands @3,5 v 1R OUT; Cibulková si dala vo finále v Strasbourgu maratón s Pavlyuchenkovou a tu fyzicky Domininka odišla a prehrala v prvom kole s Goerges (0-6 v treťom), Pavlyuchenkova letela v druhom kole so Stosur @2,3 


2017: Bertens vyhrala Norimberg, prehrala prvý set s Tomljanovic v @6 a  v  druhom kole už OUT s Bellis @4+; Gavrilova finále v Strasbourgu na FO OUT v 1R s Mertens @3+; Stosur titul a 7-5 v prvom sete s Kučovou ako mamutia favoritka 


2016: Lucic Baroni finále v Strasbourgu na FO out v 2R easy proti Osake @3,50; 


2015: Knapp s Vinci po Norimbergu obe OUT v prvom kole


Ženský turnaj býva omnoho viac náchylný na prekvapenia - minuloročný premiérový GS titul od Krejčíkovej veľa ľudí nečakalo, demolačnú jazdu Igy Swiatek v 2020 nečakal takisto nik, aj ten od Ash Barty v roku 2019 bol rozhodne určitým prekvapením, v roku 2018 sa konečne dočkala Simona Halep, pred ňou to bol zas titul Jeleny Ostapenko. 

 

Na rozdiel od mužov, u žien čakanie na domáci titul prerušila Mary Pierce v roku 2000. Rozhodne však o najväčšie prekvapenie v Open Ére na WTA okruhu sa postarala domáca Virginie Razzano proti Serene Williams v roku 2012. Serena do  tohto zápasu vstupovala s bilanciou 17-0 z antuky a ťahala šnúru  46 víťazstiev v prvých kolách na Grand Slamoch.  Razzano v tom čase dokonca nebola ani v top 100 v rankingu WTA.. Serena dokonca viedla 64 po prvom a v tiebrejku druhého setu už 5-1, no Virginie zápas otočila, pobláznila celé tenisové Francúzsko a stala sa miestnou obľúbenkyňou. 

 

U žien narástol priemer úspešnosti underdogov vďaka 29% úspešnosti v posledných šiestich rokoch. Rekordná bola jeseň 2020, kde sme namerali rekord 35% čo je suverénne najvyššia úspešnosť za posledných 11 ročníkov. Vtedy sa mimoriadne zadarilo kvalifikantkám - Podoroska semifinále, Trevisan štvrťfinále. Až 8 z trinástich kvalifikantiek / LL v main draw postúpilo cez prvé kolo. Predtým ich najvýraznejšími úspechmi za 15 rokov boli 4R Bolsovej v 2019, 4R Marticovej v 2017, 4R Kiki Bertens v 2014 a štvrťfinálové účasti Shvedovej v 2012 a Suarez Navarro v 2008. Naopak minulý rok sa pre ne skončil prepadákom, keď prvým sitom prešli len 3 kvalifikantky a do tretieho kola už ani jedna. 

 

1.časť Igy Swiatek:

Už pred Australian Open sme písali, že Iga podľa nás tento rok vyhrá aspoň jeden grand slam. Vyzerá to tak, že zatiaľ vyhrala takmer všetko. Až na ten grand slam, ktorý v Austrálii brala domáca Barty. Dávno sa však na WTA okruhu nestalo, aby nasadená jednotka bola zároveň aj suverejnou favoritkou celého turnaja. Tento rok tomu tak je. A rozhodne je Iga aj našou hlavnou favoritkou. Jednak má neskutočnú formu a dalším faktom je, že Iga už RG vyhrala a na antuke sa cíti skvele. Kto jej teda bude robiť spoločnosť v jej štvrtine ? Za zmienku stojí Halep, Ostapenko, Pegula či Zidansek. Karolina Plíšková už sem nepatrí najmä kvôli jej zraneniu. Ak sa nič prevratné nestane, tak Karolina by nemala ani na tomto turnaji pomýšľať snáď ani na druhý týždeň. Prekvapiť môžu Begu, Sherif ale najmä Kalinina. Zvyšné tenistky by mali byť do počtu. Teoreticky sme premýšľali o Sherif či Liu, ale obe majú tak naložené v nohách, že zrejme im dôjde šťava. No a z top hráčiek to vyzerá na Halep alebo teoreticky na Ostapenko, ale na tu by sme si počkali až po prvom kole. Pretože tak ako Ostapenko dokáže chytiť famózny týždeň, tak to môže byť 16 26 už v prvom kole. I jej tunajšie výsledky nám dajú za pravdu - 4 prvé kolá, 1x 3R a titul…Celá Jelena.  Každopádne jednoznačná favoritka je Iga a zrejme to aj zvládne.

 

2.časť Pauly Badosy:

 

Paula, Paula. U nej sa obávame, že opäť bude tak trošku drama queen. Ťažko vybojované trojseťáky a potom jej dôjde dych. Práve fyzická pripravenosť ju stále limituje dosiahnuť úplný vrchol. A to sa prejavilo najmä  v posledných týždňoch. Veľmi veľké očakávania máme konečne od Sabalenky, ktorá sa postupne zlepšuje a začína sa to podobať na konštantný tenis. Ak sa na RG chytí v prvých dvoch kolách a nadviaže na výkony z Ríma, tak môže byť veľmi nebezpečná. Ak navyše by bolo počas RG aj teple a slnečné počasie, tak potom jej veríme na postup do semifinále. Prekvapiť by mohli Kudermetova, Collins či Kasatkina. Ale veľmi neverime ani jednej. Teoreticky v prípade naopak horšieho počasia by sme si dali pozor na Katie Volynets, ktorá v USA ukazovala solidnu formu. Ona je defenzivna hráčka bez koncoveho úderu, ale tu defenzivu má skvelú. Len nesmie byť rýchly kurt a silova hráčka. Toto je ale pomerne slabsia štvrtina, kde nečakáme do semi inu tenistku ako Sabalenku či Badosu

 

3.časť Marie Sakkari:

 

Tu to už začína byť zaujímavé, keďže spolu s Mariou su tu aj in-form Jabeur, Raducanu, Bencic, Fernandez, Anisimova, Collins, Kerber, Osaka, Andreescu či neprijemná Sasnovich. Od Petry Kvitovej čakáme pokračujúci úpadok. Teoreticky toto môže byť najlepšia časť čo sa tyka diváckej atraktivity a postupit môže viacero tenistiek. Sakkari rozhodne nie je top favoritkou a i keď ukázala záblesk formy, tak ten mentálny výbuch čo nastal v zápase so Jabeur v kombinácii s tlakom na obhajobu semifinálových bodov ešte v tejto ťažkej sekcii ju zosadil z pozície favoritky. Naopak, tam je logicky pasovana práve Tunisanka, ale po pravde trošku sa obávame či jej forma vydrží v kombinácii so zostávajúcimi silami a náš tip je, že nie a do semi sa nepozrie. Tak kto teda ? Každá jedna tenistka, ktorá je vyššie spomenutá dokáže výrazne zažiariť ale rovnako aj zhasnúť. Náš tip je Amanda Anisimova do semifinále (ktoré tu hrala v roku 2019), ale u nej bude extrémne dôležité ako zvládne úvod s Naomi Osakou. To bude previerka ako hrom. Ak Amanda zahrá dobre a porazí ju ako na AO, potom môže byť čiernym koňom tejto časti. Každopádne Fernandez, Bencic, Andreescu či Collins dokážu tiež prekvapiť. Sasnovich nie a nie pretaviť svoj potenciál, ale kto vie či práve toto RG a ťažká časť neodblokujú jej potenciál. Pozor by sme si dali aj na Saville a jej neskutočnú defenzívu. Ale keďže jej zápasy sú najmä o kondičke a sú extrémne dlhé, tak sa môže stať, že v pripadnom neskoršom kole doplatí práve na nedostatok ľahších zápasov. Nakoniec sme si nechali dvojicu Xiu Wang a Petra Martic. Jedna je s ohromným potenciálom a druhá s veľkými skúsenosťami a z RG obzvlášť. Tam by sme si počkali na prvé kolo, ale rozhodne obe majú potenciál vyradiť minimálne jednu z favoritiek.

 

4.časť Barbory Krajčíkovej:

 

Najslabśia a najotvorenejšia časť turnaja. Bara je po zranení a každý postup bližśie k obhajobe bude super, ale tak trošku aj maličkým zázrakom. Postup do semi ? Tomu vonkoncom neveríme. Je tu aj Kontaveit, ktorá síce hráva ale je na tom podobne zle. Bez formy a bez kondície na dlhší turnaj. Mertens, Muguruza, Cirstea, Stephens, Dodin, Azarenka.. To všetko je ako cez kopirák. Možno až na Azarenku sú všetky mimo formy alebo bez kondície. Táto časť sa nám teda dosť otvára a my sa logicky musíme pozrieť na tenistky druhého sledu. Že by konečne zažiarila Gauff o ktorej píšeme grand slam čo grand slam?  Nuž Cori, máš od nás poslednú šancu. Ak nevyužiješ tento ľahký žreb, tak asi definitívne nad tebou zlomíme palicu. Jej posledné účinkovanie na Grand Slame na AO skonćilo výbuchom 46 26 s Q . Wang, ktorá pár dní predtým prehrala s Aiavou 0-2 na sety. Prekvapiť by teda mohla Teichmann, ktorá rozhodne nehrala vôbec zle počas tejto sezóny. Ale úplným čiernym koňom tejto časti je Haddad Maia. Ta ma aj formu aj potenciál. Chýbajú jej len výsledky z veľkých turnajov. Podľa nás má ideálne načasovanie.

 

Rovnako ako u mužov aj ženy majú silnú hornú časť a priemernú spodnú polovicu. Finále tak zrejme bude podľa nášho názoru nevyrovnané. Z hornej časti očakávame do finále silné meno ako Swiatek, Sabalenka atď. Zo spodnej časti to môže byť veľmi otvorené a tipli by sme si prekvapujúcu finalistku, pre ktorú to bude prvé grandslamové finále.

 

Vidieť komentáre a komentovať môže len prihlásený používateľ...
Napíšte komentár...
Napíšte komentár...

VIP Paris Masters PREVIEW

31.10.2022 08:43 zobraziť...

VIP Viedeň a Bazilej preview

23.10.2022 18:57 zobraziť...

VIP preview Antwerp, Stockholm, Napoli a G...

16.10.2022 16:36 zobraziť...

VIP Gijon, Florencia, Cluj a San Diego pre...

09.10.2022 15:11 zobraziť...

VIP Astana, Tokyo, Ostrava a Monastir prev...

03.10.2022 09:52 zobraziť...

VIP Sofia, Tel Aviv, Seoul, Parma a Tallin...

24.09.2022 13:47 zobraziť...

VIP Metz, San Diego, Tokyo a Seoul preview

18.09.2022 17:00 zobraziť...

VIP US open preview

29.08.2022 10:06 zobraziť...

VIP Winston Salem a Cleveland PREVIEW

21.08.2022 10:58 zobraziť...

VIP Cincinnati preview

15.08.2022 09:32 zobraziť...

VIP Canadian Masters preview

08.08.2022 09:34 zobraziť...

VIP PREVIEW Washington, Los Cabos a San Jo...

31.07.2022 12:01 zobraziť...

VIP PREVIEW Umag, Kitzbuhel, Atlanta, Prah...

31.07.2022 12:00 zobraziť...

VIP PREVIEW Hamburg, Gstaad a Palermo

17.07.2022 11:55 zobraziť...

VIP Bastad, Newport, Lausanne a Budapešť...

11.07.2022 09:46 zobraziť...

VIP WImbledon preview

02.07.2022 11:17 zobraziť...

VIP Eastbourne, Mallorca a Bad Homburg pre...

19.06.2022 08:24 zobraziť...

VIP PREVIEW Queens, Halle, Berlin a Birmin...

12.06.2022 08:38 zobraziť...

VIP PREVIEW Stuttgart, Nottingham a Hertog...

05.06.2022 18:50 zobraziť...

VIP French open PREVIEW

21.05.2022 08:52 zobraziť...

VIP Ženeva, Lyon, Strasbourg a Rabat prev...

19.05.2022 11:06 zobraziť...

VIP Masters Rome PREVIEW

07.05.2022 13:17 zobraziť...

VIP Madrid Masters preview

27.04.2022 19:07 zobraziť...

VIP PREVIEW ATP Estoril a Mníchov

24.04.2022 10:10 zobraziť...

VIP PREVIEW ATP Barcelona, Belehrad WTA St...

17.04.2022 13:03 zobraziť...

VIP Monte Carlo PREVIEW

09.04.2022 13:50 zobraziť...

VIP Marrakech, Houston, Charleston a Bogot...

04.04.2022 11:25 zobraziť...

VIP Miami Masters PREVIEW

21.03.2022 19:43 zobraziť...

VIP Indian Wells PREVIEW

10.03.2022 15:11 zobraziť...

VIP Dubai, Acapulco, Santiago, Doha a Guad...

20.02.2022 12:04 zobraziť...

VIP ATP Rotterdam, Buenos Aires, Dallas a ...

06.02.2022 15:00 zobraziť...

VIP PREVIEW ATP Pune, Montpelier a Cordoba

29.01.2022 16:51 zobraziť...

VIP Australian open PREVIEW

14.01.2022 13:39 zobraziť...

PREČO NEKUPOVAŤ TIPY OD RESELLERA

21.01.2021 14:21 zobraziť...

Budúcnosť stávkovania

15.01.2021 14:11 zobraziť...

Arbitráže a dropping odds

03.01.2021 10:29 zobraziť...

Kamenné pobočky vs online stávkové kan...

24.12.2020 12:04 zobraziť...

Systémy používané v bettingu

24.12.2020 11:53 zobraziť...

Veľké vs malé ligy

24.12.2020 11:28 zobraziť...

Odpredávanie tiketov

20.12.2020 15:01 zobraziť...

Psychológia v stávkovaní

16.12.2020 17:23 zobraziť...

Ako fungujú stávkové kancelárie? Preč...

03.12.2020 19:29 zobraziť...

Všetko je to hazard

29.11.2020 11:09 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 3. Ma...

17.05.2020 10:52 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 2. Vs...

08.05.2020 09:19 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 1. Vy...

03.05.2020 15:54 zobraziť...

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).