ATP Pune
FINÁLE 2020: J. VESELÝ - E. Gerasimov 7-6 5-7 6-3
PREKVAPENIE 2020: Bez veľkých prekvapení
TOP 4 2022: A.Karatsev, L. Musetti, J. Vesely, G. Mager
DIVOKÉ KARTY: R. Ramanathan, A. Kadhe, P. Gunneswaran
ODHLÁSENIA: J. Duckworth, J. Millman
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2018: 30,00%
Indický ATP turnaj prešiel v posledných ročníkoch niekoľkými zmenami. Pred 5 rokmi turnaj presťahovali z Chennai, naposledy v roku 2020 sa zas v kalendári presunul z prvého do piateho týždňa. Presunom chcel indický majiteľ zdvihnúť upadajúci divácky záujem, no kvalita pavúkov pripomínala doposiaľ skôr lepší challenger ako ATP turnaj. Organizátorom bol ponúknutý okrem tohto termínu i septembrový na úvod ázijskej tour, ktorý však neprijali.
Tu treba rátať s nadmorskou výškou 560m.n.m. no a podobne ako v Chennai v minulosti kvôli vysokým teplotám sa hralo i tu pod umelým osvetlením aby hráčov ušetrili od hrania vo vysokých teplotáchi. Počas celého týždňa by malo byť cez deň nad 30 a slnečno, no pod svetlami by teplota mala ísť výrazne nižšie a to aj pod 20 stupňov. Scheduling jednotlivých zápasov tu bude veľmi dôležitý - cez deň lopty budú divokejšie, skákať vyššie a i vzduchom lietať rýchlejšie:
Robin Haase: "... playing at 5 pm and playing in the evening is different. The ball bounces much higher now than during the evening. It is still warm. The first match I played from 5 pm to 7 pm, I was sweating a lot. I know it is not like Chennai, but there is humidity."
Hráme na Plexipave povrchu s Babolat loptami, ktoré nahradili kritizované Yonex lopty v prvom ročníku. Len na 5 turnajoch v roku držia tenisti servis častejšie ako v Pune a turnaj má po troch ročníkoch dokonca prvenstvo v % hraní tie-brejkov v zápasoch (v 59% zápasoch sa hral aspoň 1 TB). Podmienky, v ktorých to skáče vyššie a lopty letia vzduchom rýchlejšie favorizujú prevažne servismanov (finále Anderson - Karlovic; finále Anderson…).
V Pune doposiaľ vyhrali dvaja nenasadení (Simon a Veselý) a 1x nasadená jednotka (Anderson).
Tu bude dôležitá aklimatizácia na tunajšie špecifické podmienky - v premiérovom ročníku postúpili všetci kvalifikanti, rok na to však už len jediný a minulý rok opäť všetci! Tento ročník sa bude hrať za zatvorenými dverami:
"The players can't have food inside the stadium, they have to go back to their hotel. We are not even taking the players on the road for travel, they will enter the stadium from the backdoor of the adjacent hotel wall. We are doing everything that can be done to make it happen smoothly." Možnože to naopak domácim pomôže, pretože tu indovia často krát mali problém zavrieť dobre rozbehnutý zápas.
ATP Cordoba
FINÁLE 2021: (Q) J. M. CERUNDOLO - A. Ramos Vinolas 6-0 2-6 6-2
PREKVAPENIE 2021: Prvý ATP titul JM Cerundola
TOP 4 2022: D. Schwartzman, D. Thiem, C. Garin, L. Sonego
DIVOKÉ KARTY: Etchevery, Londero, F. Cerundolo
ODHLÁSENIA: M. Kecmanovic, F. Fognini, P. Cuevas
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2019: 39,51%
Cordoba je v kalendári ATP štvrtý rok po tom, čo v kalendári nahradila turnaj v Quite, ktoré sa v kalendári udržalo len 4 roky kvôli slabému záujmu o turnaj medzi tenistami a verejnosťou.
Cordoba sa nachádza vo vnútrozemí Argentíny viac ako 400km od Buenos Aires v nadmorskej výške zhruba nad 400m.n.m. Turnaj patrí pod finančne silnú skupinu Octagon, pod ktorou oproti Quitu možno očakávať dlhšie zotrvanie v kalendári ATP aj vďaka faktu, že doposiaľ Cordoba prilákala rozhodne kvalitnejšie štartové pole než tomu bolo niekde v 2850 metrov nad morom Ekvádore.
Podmienky na antuke i v Cordobe budú okrem nadmorskej výšky záležať od počasia, pričom sa hrá vo vyššej vlhkosti zhruba okolo 60%. Predpovede počasia hlásajú teploty nad 30 stupňov pri slnečnom počasí pričom na konci týždňa sú hlásané prehánky. Podobne ako v Pune aj tu sa hrávajú niektoré zápasy pod umelým osvetlením, čiže aj tu treba rátať s rozdielmi medzi hraním cez deň a v noci... Navyše faktorom tu je a bol vietor, sťažnosti sa vyskytli i na kvalitu kurtov, v ktorých sa vplyvom vetra robili diery.
Delbonis: ,,Conditions were really tough today due to the wind, the ball wouldn’t bounce properly so I had a tough time trying to play my game. But luckily with lots of attitude a fighting mindset I got to get the confidence a needed to start playing my game."
Balazs: “It was very difficult to play today because it was so windy and it was many bad bounce. I was trying to put the balls on the court and hold my serve."
Okrem Garina v roku 2020, sa turnaj dva krát stal korisťou domáceho veľkého underdoga. Jasným prekvapením premiérového ročníka bol vtedajší držiteľ divokej karty lokálny hero J. I. Londero, ktorý zdolal postupne Jarryho, Sonega, Cachina, Delbonisa a vo finále otočil s Pellom zo stavu 36 24. Minulý rok vyhral turnaj z kvalifikácie J. M. Cerundolo, ktorý prešiel trojkolovou kvalifikáciou a postupne zdolal ako kurzový underdog v main draw Seybotha Wilda, Kecmanovica, Monteira, Coriu a Ramosa Vinolasa. Tento prvý antukový turnaj juhoamerického Golden swingu doposiaľ vyprodukoval veľké množstvo kurzových prekvapení v každom ročníku.
ATP Montpellier
FINÁLE 2021: D. GOFFIN - R. Bautista Agut 5-7 6-4 6-2
PREKVAPENIE 2021: kvalifikanti
TOP 4 2022: A. Zverev, Bautista Agut, Monfils, Basilashvili
DIVOKÉ KARTY: A. Zverev, Pouille, Goffin
ODHLÁSENIA: Čorič, Auger Aliassime, Van de Zandschulp. Rinderknech
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2012: 30,22%
Francúzske haly zvyknú patriť domácim tenistom a výnimkou nie je ani Montpelier, kde francúzi vyhrali turnaj 8 krát z 11 ročníkov. Minulý rok po prvý raz tu francúzi nemali tenistu vo finále od roku 2004, kedy sa hralo ešte v Lyone. Premierový ročník turnaja sa odohral v októbri 2010 v starej hale. Po ročnej prestávke sa však turnaj v roku 2012 presťahoval v kalendári i do novej multifunkčnej haly s menom ARENA, ktorá pojme 14 000 ľudí, no počas turnaja býva kapacita obmedzená na 7 500.
Podmienkami na Greensete turnaj patrí medzi stredne rýchle haly a turnajový riaditeľ S. Grosjean ich označil za rýchle a loptičky za “živé” a podľa neho bol povrch oproti minulým ročníkom rýchlejším: "Our game conditions are pretty fast, the balls are pretty lively." Pravdupovediac podmienky tu boli akýsi stred - nikomu nijak zázračne nesadli.
Za 11 ročníkov vždy minimálne jeden kvalifikant prešiel do druhého kola, pričom spravil minimálne aspoň 1 kurzové prekvapenie. Minulý rok sa len jednému z nich nepodarilo prejsť cez prvé kolo. Minimálne QF sa im podarilo spraviť až 6x, maximom je 1x semifinále Dustina Browna v roku 2016. Turnaj vyhral vždy niekto z TOP 5, na výnimku Tsongu v 2019, ktorý tu štartoval na WC, no napriek tomu, že figuroval medzi nenasadenými, vo všetkých zápasoch bol kurzovým favoritom a tak sa rozhodne o prekvapivého šampióna nejednalo. Napriek tomu, že minulý rok bol najplodnejší na kurzové prekvapenia vo svojej histórii, vo finále skončilo najvyššie nasadené duo.
Faktorom minulý rok bol a i tento rok bude Australian open. Favoriti, ktorí boli v Austrálii dlhšie, tu doslova rad radom v prvom / druhom kole / prípadne v prvom sete rachali proti dlhšie aklimatizovaným tenistom. Na toto si dajte skutočne pozor v prvých dvoch kolách! Často krát je to tu doslova nepísaným pravidlom.