ATP Paris Masters preview
FINÁLE 2020: D. MEDVEDEV - A. Zverev 57 64 61
PREKVAPENIE 2020: QF Wawrinku a Humberta
TOP 4 2021: Djokovic, Medvedev, Tsitsipas, Zverev
ODHLÁSENIA: Nadal, Thiem, Federer, Berrettini, Ruusuvuori, Shapovalov, Garin, Isner, Humbert, Goffin
DIVOKÉ KARTY: Murray, Gasquet, Rinderknech
Úspešnosť underdogov 2011: 29,61%
Záverečný Masters sezóny má každoročne problém pritiahnuť najlepších tenistov planéty po náročnej sezóne s koncom turnaja týždeň pred turnajom majstrov a tak miestni usporiadatelia robia maximum pre pritiahnutie TOP hviezd, s čím súvisí takmer každoročná zmena podmienok. Paríž patril kedysi ešte na koberci medzi najrýchlejšie turnaje na okruhu, spomaľovanie ho však neobišlo. Proces riešenia podmienok medzi organizátormi turnaja a tímami TOP tenistov (konkrétne R. Federera) tak vyzeral podľa miestnych asi takto:
"It was the year 2007 and since 2003 Federer hadn't played the tournament. Then we put in contact with his team and asked them why he wasn't coming. It turned out that he didn't like the surface we had then at all (carpet) and advised us to contact an Austrian company which designed a type of resin similar to that of Vienna. We did and fulfilled his wishes. We got in contact in with the company and changed the surface. When he came to Paris he noticed that there wasn't much of a difference among surfaces in the circuit and told us that it felt like the ones in Indian Wells and Miami, where he had lost twice against Guillermo Cañas". I started looking for materials to give a lower bounce and turn the game faster. In 2010 we managed to build the fastest court in the world. That one clearly suited a lot better Federer's game than Nadal's. The curious thing was that that year players like Ljubicic and Isner lost in the first round. The court didn't seem to favour the big servers but the best volleyers. Finally, in 2011 Federer was able to win the tournament. Since then, the court has been slowed down a bit but I'd still say it's the fastest one in the Masters circuit."
Pravdupovediac v posledných rokoch je podmienkami najrýchlejším Masters turnajom Shanghai o dobrých cca 5 stupňov pred Parížom na CPI stupnici. V 2016 zrýchlili Paríž na 39, v 2017 spomalili na 37,5; v roku 2018 to bolo zas 41, 2019 40. Čo sa týka tohto roku percento service holds v kvalifikácii sa zastavil na dosť nízkom čísle 74% a po opozeraní zápasov kvalifikácie či prvých zápasov dnešného prvého kola konštatujeme, že podmienky sú na pomalšej strane.
Hrá sa vo veľkej Accor Arene na Greenset povrchu s rovnakými loptami ako v Londýne s ATP Head balls. Práve tie podmienky dosť spomalujú čím umožnujú tenistom dobrý čas na prípravu úderov, z čoho ťažili v posledných rokoch tenisti ako Sock, Khachanov, ktorí sa stali prekvapujúcimi víťazmi turnaja za posledné obdobie. Ak hľadáte svojho predturnajového koňa, upriamili by sme pozornosť na tenistu, ktorý ešte o niečo hrá, prípadne bude mať plno fyzických síl pred týmto týždňom v týchto pomalých podmienkach na konci sezóny.
Podmienky za perfektné označil Novak Djokovic, ktorý ako jediný vyhral turnaj už 5 krát, pričom od roku 2013 tu prehral len 2 zápasy (2016 v QF proti Čiličovi a v roku 2018 finále proti Khachanovi) naopak ako sme už uviedli nadšený z nich v minulosti nebol Federer, ktorý turnaj vyhral iba raz, Rafael Nadal dokonca ani raz, ktorý pravidelne Paríž vynecháva, keď ho hral za posledných 12 rokov iba 4 krát.
Federer a Djokovic spoločne s Agassim a Nastasem sú jedinými, ktorí vyhrali oba parížske turnaje (French open). V novom tisícročí vyhrala nasadená jednotka turnaj len 3x (Djokovic 2019, 2015 a 2014), pričom až dvaja kvalifikanti za posledných 7 rokov skončili až vo finále (Krajinovic 2017 a Janowicz 2012), čo naznačuje akým prekvapivým turnajom plný odfláknutých výkonov je. Na Masters turnaj skutočne pozoruhodné ukazovatele. Najviac prekvapení sa každoročne odohrá v prvom kole, v ktorom majú outsideri úspešnosť 38,75% za nami sledovaných posledných 10 rokov.
Isner (2018): "I do think it is a good surface for me. The court is a little bit faster and it bounces a little bit low."
Carlos Moya (2019): ,,The court is a bit fast; the ball doesn't bounce in a way that allows for a good read or much reaction time."
Centrálny kurt je obrovský a nádherný, naopak bočný je úplne malý a zdá sa, že trojka je od neho väčšia. Ako z väčšiny halových turnajov ani tu nejak špeciálne nadšení ako diváci nebudete. Na bočný kurt boli v posledných rokoch sťažnosti:
Wawrinka: "The quality of the court (1) is not great. I was surprised when I started to play. I'm not the only player who feels that. There are a lot of tricky bounces, it's tough to play good tennis,"
Veľmi zaujímavým trendom je počet dvojsetových zápasov - ak ste fanúšikmi overov, nehrajte ich v prvom kole, pokiaľ nehrá francúz. Len 37 zápasov ( zo 117 ) v prvých kolách za posledných 5 rokov šlo do troch setov a v tých 37mych hral minimálne jeden francúzsky tenista 20 krát - dôvod je jednoduchý: koniec sezóny, polovičné výkony, hlava pri pláži.
Až v roku 2014 sa vytvorila týždňová pauza medzi Parížom a Londýnom (od tohto roku je finálový Masters turnaj Majstrov v Turíne). Viacero tenistov so zaručenou účasťou na lukratívnejšom finálovom turnaji nemalo postarané o dostatočnú motiváciu hrať v Paríži svoj TOP tenis alebo ho jednoducho vynechali.
To malo za následok úbytok kurzových prekvapení (2011, 2012 a 2013 = 36%; od roku 2014 “len” 27%), ALE v roku 2017 a 2019 bol počet prekvapení nadpriemer (až 44% v 2017 a 31% v 2019) čo stále značí nadpriemerne prekvapujúci Masters turnaj v kalendári.