Profesionálne poradenstvo a verifikácia tipov

PrihlásenieRegistráciaDEMO PRE TIPÉRA

Blog - TennisLovers

VIP French open PREVIEW

29.05.2021 11:49

French Open - alebo aj Medzinárodné majstrovstvá Francúzska v tenise alebo najčastejšie Roland Garros je bez pochýb jeden z najobľúbenejších a najsledovanejších turnajov na svete. Svoju históriu píše už od roku 1891! Turnaj nesie pomenovanie po pilotovi Rolandovi Garrosovi, ktorý v roku 1913 ako prvý preletel cez Stredozemné more.

 

Tenisový komplex sa rozprestiera na ploche viac ako 8 hektárov, s troma hlavnými kurtmi - Philippe-Chatrier má po rekonštrukcii už 15,000 miest a zaťahovaciu strechu, kurt Suzanne Lenglen s kapacitou 10 068 miest, nový kurt Simonne Mathieu s kapacitou 5,000.

 

Prechod medzi jednotlivými dvorcami nie je vôbec jednoduchý. Jedná sa o naozaj stiesnený priestor, rozloha turnaja oproti iným Grand Slamom je neporovnateľne malá. Dlho sa viedli debaty o tom, že sa turnaj presťahuje z centra niekde na periférium mesta - totižto v aktuálnom mieste nie je priestor na rozšírenie areálu no ai do minulého roku kvôli rezidentom sa tu nehrali ani nočné sessions. Tie sa tu po prvý krát objavili na jeseň aj kvôli krátkym jesenným dňom. 

 

Tie v tomto ročníku budú pokračovať, avšak kvôli pandémii a miestnym opatreniam súvisiace so zákazom vychádzania budú v drvivej väčšine bez fanúšikov (zákaz vychádzania je aktuálne v Paríži po 21vej, neskôr by mal byť však posunutý po 23tej). Na jeseň postupne scvrkli kapacitu areálu len na 1 000 divákov, tento rok by malo byť vpustených 5388 ľudí na deň, ktorí budú rozdelení do rôznych zón, na štvrťfinále, semifinále a finále bude na hlavných kurtoch Philippa Chatriera a Suzane Lenglen povolená kapacita 5000 ľudí. 

 

Počasie a podmienky: 

 

Ako každý antukový turnaj, tak i ten na French open ovplyvňuje predovšetkým počasie. Na úvod turnaja nás čaká slnečné a teplejšie počasie s teplotami okolo 25 stupňov, kedy podmienky budú rozhodne rýchlejšie, no v druhej polovici prvého týždňa by sa malo i rozpršať. Miestni organizátori už počas kvaifikácie ukázali vysokú rýchlosť zakrývania kurtov, ktoré tak uchovali počas kvalifikačného týždňa prevažne suché a na tých vonkajších kurtoch to skutočne lietalo. Počasie pred každým hracím dňom bude nutné sledovať, pretože i taká “drobnosť” kompletne mení matchupy a dynamiku hry.

 

Na jeseň organizátori menili lopty - prešlo sa zo živých Babolatiek, ktoré výborne držali spin a odskok na ťažšie Wilsony. To nebolo dobré riešenie pred chladným a upršaným turnajom na jeseň - v tom chladnom počasí a prípadne po daždi boli ešte pomalšie s nižším odskokom. Nadal vtedy nové lopty testoval doma na Mallorce, kde dokonca i v teplom počasí boli podľa neho pomalé. 

 

D. Thiem si ich na test takisto domov pred turnajom zobral: "I practised two days at home with the ball. Now, of course, here. I'm a little bit sad because the Babolat at Roland Garros, it was my favourite ball, it was perfect. Obviously it was the ball from my racket company. (It) was fast, was taking spin incredibly well. But the Wilson ball is good, as well. It's just a little bit slower. It gets a little bit bigger after a while."

 

Sven Groeneveld: "The balls are very good! They have a lot of felt on the ball and remain consistent. The wear and tear is not too bad but if the ball or court is wet it does impact the flight, I expect that the colder temperature and humidity will also impact the bounce. It’s not as lively as before,"

 

Zverev mal iný názor: "The balls now are way better than before. The Babolat balls were the worst of all time." 

 

Neexistuje na okruhu turnaj s tak rozličnými podmienkami medzi dvorcami ako na French open - doslova čo kurt to iné podmienky:

 

Philippe Chatrier - centrálny kurt - tento kurt má jeden z najväčších priestorov medzi samotným kurtom a tribúnami pre divákov. Z tohto ťažia predovšetkým TOP tenisti, ktorí tu majú natrénové príp. odohraté omnoho viac ako nejaký tenista z druhej polovice TOP 100vky prípadne kvalifikant, ktorý hral zápasy na malých vonkajších kurtoch. Ten prechod na centrál je jednoducho cítiť. Kurt prirovnávajú k biliardovému stolu. 

 

Suzanne Lenglen - druhý najväčší kurt - je najpomalším zo všetkých, loptička tu má o niečo väčší odskok a perfektne drží spin. TOP tenisti častokrát posielajú požiadavky na ktorom kurte chcú hrať a preto nie je prekvapkom, že sa tu z času na čas objaví i Nadal, pričom by ste ho asi vždy čakali na centrálnom dvorci.  

 

Simonne Mathieu - podľa vyjadrení Karolíny Plíškovej bol nový kurt rýchlejším než hlavné dva kurty. Na tomto kurte pred dvoma rokmi napr. Mahut porazil v prvom dni Cecchinata v kurzoch 8, čo bol najvyšší kurz aký v roku 2019 na French open padol. 

 

Vonkajšie kurty - ostatné kurty ako sme spomínali sú oproti hlavným o poznanie menšie, jednoducho toho miesta medzi lajnami a tribúnami je menej čo nie je po vôli pre “grinderov”, ktorí by si radi zahrali cez dlhšiu výmenu a chytajú loptičky niekde zo samých rohov kurtu. 

 

 

ATP FRENCH OPEN 


FINÁLE 2020: R. NADAL - N. Djokovic 60 62 75

PREKVAPENIE 2020: 4R D. Altmaiera z kvalifikácie, výhra Gastona nad Wawrinkom @12


TOP 4 2021: N. Djokovic, D. Medvedev, R. Nadal, D. Thiem

DIVOKÉ KARTY: M. Bourgue, A. Rinderknech, H. Gaston, B. Bonzi, Cazaux, G. Barrere, E. Couacaud, Ch. O´Conell

ODHLÁSENIA:  Shapovalov, Wawrinka, Coric, Kyrgios, Pospisil, Edmund, Balasz


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 19,03% 


Mužský turnaj sa bude asi navždy spájať s jediným tenistom - žijúcou legendou Rafaelom Nadalom. Ten sa nezmazateľne zapísal do histórie turnaja rekordným trinástym titulom, čo sa asi už nikdy nikomu nepodarí. Každým rokom pribúdajú otázniky, či dokáže Rafa pridať ďalší rekordný titul, no ten pochybovačov naďalej vyvádza z omylu. Na jeseň sem  prišiel s jediným odohratým turnajom za pol roka, kedy v Ríme vypadol vo štvťfinále so Schwartzmanom 57 26, no v jeho obývačke na ceste za ďalším titulom nestratil ani jeden jediný set. Rafa tak vyhral French open po prvý krát v kariére bez toho aby pred Parížom vyhral čo i len jediný antukový turnaj. Jeho aktuálna bilancia tu je 100-2, pričom ho tu porazili len Robin Soderling a Novak Djokovic, pričom mimo týchto prehier len Nole a John Isner dokázali zobrať Rafovi 2 sety v zápase. Ak teda máte pochybnosti o Rafovi pred týmto turnajom, buďte pripravení, že nás zas môže všetkých  z tohto omylu ľahko vyviesť.

 

Čo domáci ? Znie to možno trošku prekvapujúco, ale francúzi, vzhľadom na to, koľko talentovaných tenistov vyprodukovali, stále čakajú na domáceho víťaza od roku 1983, keď Yannick Noah porazil vo finále Matsa Wilandera. Domáci organizátori sa im často krát snažia pomôcť všemožnými spôsobmi a k ním sa pridávajú i ich fanatickí diváci no aj tak nepomáha nič. Tých príkladov by sme rok čo rok našli mnoho. Generácia okolo Tsongu a Gasqueta končí, iní tu v posledných rokoch dokázali spraviť prekvapenia ale len v úvodných kolách a momentálne sa asi ani žiadny francúz čo i len v širšom okruhu favoritov nenachádza.

Okienko štatistík a faktov:

 

Trend u mužov je jasný - naposledy sme sa dočkali šoku v roku 2004, keď z pozície 44. hráča sveta turnaj ovládol Gaston Gaudio, no a to bolo práve pred začiatkom Nadalovej éry a jeho prvým titulom z roku 2015. 

 

Tie-brejky - za posledné štyri roky 41% zápasov obsahoval minimálne jeden tie brejk s najväčším množstvom v prvých kolách. Naopak underdog bettori si tu na svoje neprídu, keďže len niečo cez 19% underdogov sa teší z víťazstva a tento trend je dosť dosť konštantný s najnižším percentom v roku 2012 a 2018 (15%) a s najvyšším (25%) práve z jesene minulého roku, kedy to bol predsa len trošku iný turnaj ako v tento obvyklý čas.

 

Problémy v úvode turnaja mávajú pravidelne tenisti, ktorí hrali dlhší turnaj v minulom týždni. Bolo to najmä z dôvodu, že Ženeva a Lyon sa odohrávali v nadmorskej výške (tento rok sa medzi Lyonom a Ženevom vytvoril týždňový odstup po tom, čo sa organizátori rozhodli len tak posunúť si French open o týždeň neskôr. ATP reagovalo rýchlo a do kalendára zaradilo turnaje v Belehrade a Parme). 

 

Prvé sety tu tenisti sety strácali ako na bežiacom páse a výnimkou nie sú ani šokujúce vypadnutia hneď v prvom kole. Na jeseň 2020 sa tu išlo z Hamburgu no aj tak mali tenisti veľké problémy:

 

2020 - po finále boli Tsitsipas s Rublevom a obaja sa ocitli na French open 0-2 na sety ako veľkí favoriti proti Querreymu (@12 proti Rublevovi)  a Munarovi (@7 proti Tsitsimu); Humbert po QF v Hamburgu dokonca vyletel v @6+ s Polmansom. 

 

Tsitsipas: ,,The transition from Hamburg to here was difficult for me. The balls are different. The surface is different. A lot of rain. It took me time to adjust, I realized during the match that when I started to come back in the third set, I knew that was it. the moment where I saw that I adjusted to the conditions. Things seemed to go my way, and I felt more and more comfortable on the court as the game progressed more. So everything is in the brain, everything in the mental, I think, the way you take things and try to do something with them. I'm happy that I won that match, sure. I'm very, very happy that I found solutions that helped me play better."

 

2019 - Auger Aliassime sa po finále v Lyone odhlásil, Paire stratil set proti Copilovi (@6+); Zverev po Ženeve šiel do 5 setov s Millmanom, Jarry fyzicky odpadol proti Delpovi 

 

2018 - najmenej extrémny - Gojowczyk po finále v Ženeve skrečoval Norriemu v prvom kole @2,6; Thiem a Fucsovics 3-0, Simon stratil len set…

 

2017: Tsonga po Lyone skončil v prvom kole v kurzoch @15! s Olivom, Berdych v druhom kole s Khachanovom @4, M. Zverev po Ženeve s Napolitanom @3,5 v 1R

 

2016 - najextrémnejší - Thiem lostol 1. set po Nice s Cervantesom @8; Zverev lostol 1. set s Herbertom @3,5; Wawrinka lostol 1. set s Rosolom @10; Čilič prehral 1. set i zápas s Trungelitim @10

 

2015: Mayer po Nice stratil 1. set s Veselým @2,4; Sousa po Ženeve 1. set s Dzumhurom @2,6+

 

2014: Gulbis po Nice v semifinálovej jazde stratil 1. set s Kubotom @10, Delbonis easy vyletel s Lajovicom @5+; Kohli prehral 1. set s Ribom @7+, Karlovic prekvapujúco porazil Dimitrova

 

2013: Montanes aj Monfils hrali po Nice 5 seťáky, Monaco po Dusseldorfe out s Gimenom Traverom @5; Nieminen 5 setov…

 

Ak sme pri prekvapeniach, tak plynule prejdeme k ďalšiemu trendu: Od roku 2004 boli po druhom kole nasledujúce počty zápasov, kde padli kurzy nad 5: 2004 - 5 zápasov, 2005 -2, 2006 - 4, 2007 - 3, 2008 - 5, 2009 -2, 2010 - 5, 2011 - 6, 2012 - 3, 2013 - 2, 2014- 7, 2015 - 3, 2016 - 2, 2017 - 3, 2018 - 1, 2019 - 2; 2020 - 3.

 

Posledným kvalifikantom, ktorý sa dostal do štvrťfinále French open je Marcelo Filipi z roku 1999. Minuloročné 4. kolo Altmaiera je prvé pre kvalifikanta od roku 2012 (Goffin). 


Najviac kurzových prekvapení sa priemerne deje v treťom kole (23,13%) naopak najmenej v semifinálovom a finálovom kole (zhodne po 10%) za posledných 10 ročníkov. 

 

 

 

WTA FRENCH OPEN 


FINÁLE 2020: I. SWIATEK - S. Kenin 64 61

PREKVAPENIE 2020:  Titul Igy Swiatek bez straty setu, SF Podoroskej a QF Trevisan z Q 


TOP 4 2021: A. Barty, A. Sabalenka, N. Osaka, S. Kenin

DIVOKÉ KARTY: Ch. Paquet, A. Sharma, Babel, E. Jacquemont, O. Dodin, D. Parry, C. Burel

ODHLÁSENIA: Halep, Yastremska, Teichman, Stosur, Flipkens, Riske, 


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 25,63%


Aj pri ženách platilo, čo u mužov - tenistky z minulého týždňa leteli prakticky ihneď, v minulosti predovšetkým z Norimbergu, ktorý býval dosť rýchlym (tento týždeň sa hralo len v Strasbourgu). 


Z týchto finalistiek za posledné roky prešla Bertens a senzačne Bouchard do semifinále, inak všetky vyleteli v prvom / druhom kole a neraz ako favoritky - 


2020: Rybakina v druhom kole s Ferro @3 

2019: po Norimbergu v 1R Putintseva (@2,3+ s Peterson)  aj Zidansek (s Mertens), zo Strasbourgu Yastremska (@2,2 so Suarez Navarro) a Garcia v druhom (s Blinkovou @4,4+)

2018: Larsson s Mattek Sands @3,5; Cibulková si dala vo finále v Strasbourgu maratón s Pavlyuchenkovou, Domininka prehrala v prvom kole s Goerges (0-6 v treťom), Pavlyuchenkova letela v druhom kole so Stosur @2,3 

2017: Bertens v  druhom kole s Bellis @4+

2015: Knapp s Vinci po Norimbergu obe OUT v prvom kole 

2013: Kanepi v druhom kole za @6+ s Voegele…. 


Ženský turnaj býva omnoho viac náchylný na prekvapenia - minuloročný titul po absolútne demolačnej jazde Igy Swiatek nečakal nik, ani ten od Ash Barty v roku 2019, v roku 2018 sa konečne dočkala Simona Halep, pred ňou to bol zas titul Jeleny Ostapenko. 

 

Tento rok sú najväčšími bookies favoritkami obhajkyňa Iga Swiatek, nasledované najviac in-form tenistkami Barty so Sabalenkou. Vtipné je, že sú nasledované po zranení hrajúcou Garbine Muguruzou, antukovo averznou Osakou (max 3x tretie kolo), Petrou Kvitovou (ktorá mimo semifinálových účastí z minulého roka a 2012 neprešla za 4. kolo) či Serenou Williams, ktorej začína v jej veku chýbať pohyb pre dvojtýždňový antukový turnaj, pričom v príprave prehrala so Siniakovou a Podoroskou. Bude zaujímavé sledovať ako sa s tlakom vysporiada Iga Swiatek, titul v Ríme po deklasovaní Plíškovej prišiel v pravý čas, do tohto zápasu bola ďaleko od formy z jesene. Na kurte sa predtým výrazne psychicky i herne trápila a tak bude zaujímavé sledovať ako sa s tlakom vysporiada tu. V pavúku je množstvo in-form tenistiek druhého sledu, ktoré sa o prekvapenia môžu postarať a tak tu by sme od skúšania vysokých kurzov na titul neodhovárali. 

 

Na rozdiel od mužov, u žien čakanie na domáci titul prerušila Mary Pierce v roku 2000. Rozhodne však o najväčšie prekvapenie v Open Ére na WTA okruhu sa postarala Virginie Razzano proti Serene Williams v roku 2012. Serena do  tohto zápasu vstupovala s bilanciou 17-0 z antuky a ťahala šnúru  46 víťazstiev v prvých kolách na Grand Slamoch.  Razzano v tom čase dokonca nebola ani v top 100 v rankingu WTA.. Serena dokonca viedla 64 po prvom a v tiebrejku druhého setu už 5-1, no Virginie zápas otočila, pobláznila celé tenisové Francúzsko a stala sa miestnou obľúbenkyňou. 

 

U žien narástol priemer úspešnosti underodogov vďaka 29% úspešnosti v posledných piatich rokoch. Minulý rok sme namerali rekord 35% čo je suverejne najvyššia úspešnosť za posledných 10 ročníkov. 

 

Mimoriadne sa predovšetkým zadarilo kvalifikantkám - Podoroska semifinále, Trevisan štvrťfinále. Až 8 z trinástich kvalifikantiek / LL v main draw postúpilo cez prvé kolo. Predtým ich najvýraznejšími úspechmi za 15 rokov boli 4R Bolsovej v 2019, 4R Martiovej v 2017, 4R Kiki Bertens v 2014 a štvrťfinálové účasti Shvedovej v 2012 a Suarez Navarro v 2008.

 

Vidieť komentáre a komentovať môže len prihlásený používateľ...
Napíšte komentár...
Napíšte komentár...

VIP Australian open PREVIEW

14.01.2022 14:39 zobraziť...

VIP PREVIEW Sydney a Adelaide

09.01.2022 15:11 zobraziť...

VIP ATP Stockholm a WTA Linz preview

08.11.2021 14:57 zobraziť...

VIP Paris Masters preview

01.11.2021 16:35 zobraziť...

VIP Viedeň a Petrohrad preview

24.10.2021 23:11 zobraziť...

VIP Moskva a Antwerp PREVIEW

17.10.2021 23:11 zobraziť...

VIP Indian Wells PREVIEW

06.10.2021 11:17 zobraziť...

VIP ATP Sofia PREVIEW

27.09.2021 15:59 zobraziť...

VIP ATP Nur-Sultan, Metz a WTA Ostrava pre...

20.09.2021 15:47 zobraziť...

VIP US open preview

30.08.2021 16:29 zobraziť...

VIP Winston Salem open PREVIEW

22.08.2021 17:13 zobraziť...

VIP Cincinnati Masters PREVIEW

16.08.2021 13:54 zobraziť...

VIP Canadian Masters PREVIEW

08.08.2021 16:09 zobraziť...

VIP ATP Washington a WTA San Jose preview

01.08.2021 20:49 zobraziť...

VIP preview pred ATP turnajmi v Kitzbuheli...

25.07.2021 14:02 zobraziť...

VIP preview pred ATP turnajmi v Umagu, Gst...

16.07.2021 19:10 zobraziť...

VIP preview pred ATP Hamburg, Bastad a New...

10.07.2021 10:49 zobraziť...

VIP WIMBLEDON PREVIEW

27.06.2021 12:24 zobraziť...

VIP Mallorca, Eastbourne a Bad Homburg PRE...

18.06.2021 21:15 zobraziť...

VIP Queens, Halle, Birmingham a Berlin PRE...

13.06.2021 14:24 zobraziť...

ATP Stuttgart a WTA Nottingham VIP PREVIEW

07.06.2021 14:30 zobraziť...

VIP French open PREVIEW

29.05.2021 11:49 zobraziť...

VIP WTA Strasbourg preview

26.05.2021 16:44 zobraziť...

ATP Ženeva, Lyon WTA Belehrad a Parma pre...

16.05.2021 17:12 zobraziť...

VIP Rím Masters preview

07.05.2021 16:23 zobraziť...

VIP Madrid PREVIEW

01.05.2021 11:42 zobraziť...

VIP preview pred ATP turnajmi v Mníchove ...

25.04.2021 20:51 zobraziť...

VIP Barcelona, Belehrad, Stuttgart, Istanb...

22.04.2021 09:36 zobraziť...

VIP Monte Carlo preview

11.04.2021 09:19 zobraziť...

VIP Charleston a Bogota preview

05.04.2021 09:42 zobraziť...

PREČO NEKUPOVAŤ TIPY OD RESELLERA

21.01.2021 15:21 zobraziť...

Budúcnosť stávkovania

15.01.2021 15:11 zobraziť...

Arbitráže a dropping odds

03.01.2021 11:29 zobraziť...

Kamenné pobočky vs online stávkové kan...

24.12.2020 13:04 zobraziť...

Systémy používané v bettingu

24.12.2020 12:53 zobraziť...

Veľké vs malé ligy

24.12.2020 12:28 zobraziť...

Odpredávanie tiketov

20.12.2020 16:01 zobraziť...

Psychológia v stávkovaní

16.12.2020 18:23 zobraziť...

Ako fungujú stávkové kancelárie? Preč...

03.12.2020 20:29 zobraziť...

Všetko je to hazard

29.11.2020 12:09 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 3. Ma...

17.05.2020 12:52 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 2. Vs...

08.05.2020 11:19 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 1. Vy...

03.05.2020 17:54 zobraziť...

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).